Za razliku od prethodnih slučajeva kada su gađani jemenski Huti, Centralna američka komanda danas nije saopštila mnogo detalja o jednom od najsmtonosnijih udara na te jemenske pobunjenike.
Podsetimo, u jutrošnjem napadu na naftnu luku Ras Isa na zapadu Jemena, poginulo je najmanje 38 osoba, a još 102 su povređene.
Mediji pod kontrolom pobunjenika kažu da je stradalo čak 58 ljudi.
US strike on Yemen fuel port kills at least 58, Houthi media say https://t.co/lQTFb3P7g2
— Rumiana Hvostova (@RumianaHvostova) April 18, 2025
Prema prvim izveštajima sve je sravnjeno sa zemljom.
Ubrzo nakon napada Huti su odgovorili lansiranjem projektila prema Izraelu. Sirene su se oglasile u ranim jutarnjim satima u petak širom zemlje.
Houthi Leader Claims 59 Missile Strikes on Israel, US Warships Amid Escalating Tensionshttps://t.co/XINmkmH6br pic.twitter.com/71k0Gocnai
— binabdatnews (@binabdatnews) April 18, 2025
Prema prvim informacijama, napad uključuje bespilotne letelice i protivbrodske krstareće projektile, verojatno usmerene i prema brodovima Pete flote američke ratne mornarice koja patrolira Zalivom.
IDF je presreo ovaj napad i nema izveštaja o povređenima ili šteti.
Međutim, Centrala komanda SAD (Centcom) nije navela koje je oružje korišćeno u napadu na Ras Isu, ni broj ciljeva.
Izostanak tih detalja u suprotnosti je s praksom od ranije, kada je javnost bila redovno informisana o prirodi vazdušnih udara na Hute.
Američke bi snage ćutanje mogle da opravdaju zaštitom operativne sigurnosti i poslovnih interesa, ali takva praksa otvara pitanja transparentnosti i odgovornosti te potencijalno narušava poverenje saveznika i domaće javnosti u opravdanost kampanje.
U.S. airstrikes hit Yemen’s Ras Issa oil port, killing dozens—mostly workers.
It’s the deadliest move yet in Trump’s Houthi campaign and hints at deeper U.S. involvement. https://t.co/Zc3zns0DwI#YemenUnderAttack #Yemen #Houthis #politics #geopoltics #MiddleEast #Syria… pic.twitter.com/TJQVURqu0x
— Art Berman (@aeberman12) April 18, 2025
“Američke snage preduzele su akciju kako bi eliminisale izvor goriva za Hute koje podržava Iran, uskrativši im financijska sredstva za terorističke aktivnosti”, navedeno je iz Centcom-a.
Iako Centcom ćuti o detaljima, prema prethodnim operacijama i satelitskim snimcima moguće je spekulisati šta je u tom napadu korišćeno.
Stelt bombarderi B-2 Spirit, jedini avioni sertifikovani za operativnu upotrebu MOP bombe GBU-57, raspoređeni su na ostrvo Diego Garsia u Indijskom okeanu pre početka operacije, što upućuje na njihovu moguću ulogu.
GBU-57 je bomba od 13,6 tona, dizajnirana za uništavanje duboko ukopanih ciljeva i sposobna je da probije do 61 metar armiranog betona, i najveća je nenuklearna bomba na svetu. Zvaničnici u američkoj vojsci kolokvijalno je nazivaju “Majkom svih bombi”.
Osim nje, moguće je da su američke snage koristile i precizno navođene bombe kao što su BLU-109, dizajnirane za probijanje čvrstih ciljeva poput podzemnih bunkera. Te bombe, teške oko 900 kilograma, mogu probiti beton do dva metra, a pre su korišćene u napadu na bunkere Hezbolaha. U region trenutno deluju i nosači aviona “USS Carl Vinson” i “USS Harry S. Truman”.
Izvor: B92.net